Thursday, 8 November 2012

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Dunia Sains & Teknologi Tahun 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI

Mata pelajaran :Dunia sains Dan Teknologi
Kelas  :2 Iman
Tarikh :30 .02.2012
Masa :60minit
Bilangan murid  :38 orang
Bidang pelajaran  :Sains Hayat (Haiwan )
Objektif pembelajaran :
2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk hidup .
Hasil pembelajaran :
Diakhir pembelajaran ini murid dapat :

A.Menguasai isi kandungan :
1.Memberi contoh haiwan dan makanan yang dimakan .
2. Mengelaskan haiwan mengikut makanan yang dimakan iaitu makan tumbuhan sahaja ,makan haiwan sahaja  atau makan tumbuhan dan haiwan.

B.Membina kemahiran saintifik
1.Memerhati .
2.Berkomunikasi
3.Meramal .
4.mengelaskan
5.Mensintesiskan 

C.Mengamalkan sifat sainstifik dan nilai murni .
1.Mengamalkan sikap bekerjasama didalam pasukan semasa menjalankan aktiviti kumpulan .

Bahan /peralatan /bahan sumber
1.video you tube
2.power point  

3.penyangkut baju
4.reben kecil 
5.gunting  .
6.gam
7.Penebuk lubang
8.gambar haiwan
9.pensil warna dan kertas warna
Pengetahuan sedia ada :
Murid dapat mengelaskan jenis makanan haiwan serta dapat member contoh haiwan dan jenis makanannya


Fasa
Isi kandungan
Pengetahuan sedia ada
Nota
Aktiviti guru
Aktiviti murid
Set induksi
(5 minit )

Haiwan mempunyai keperluan asas iaitu makanan


Guru menayangkan video daripada you tube lagu “Bangau, oh bangau”untuk didengar dan dihayati liriknya .
Sila layari laman web :
Soalan :
Soalan 1
Apakah makanan ular ?
Soalan 2
Kenapa bangau kurus ?
Soalan 3
Kenapa ikan tak mahu timbul ?
Soalan 4
Adakah ikan makan rumput ,?

Soalan 5
Apakah makanan bangau .?
Soalan 6
Apakah makanan kerbau .?
Soalan 7
Apakah makanan katak ,

Guru mencungkil pengetahuan sedia ada murid melalui soalan yang diajukan .

Nota : Keperluan asas haiwan ialah makanan .Setiap haiwan makan makanan yang berbeza .Ada haiwan memakan tumbuhan sahaja ,haiwan yang haiwan sahaja atau makan tumbuhan dan haiwan







Murid menyanyi bersama – sama mengikut lirik lagu daripada video toutube yang ditanyangkan .


Jawapan 1
Katak ,cikgu .
Jawapan 2
Ikan tak mahu timbul cikgu .
Jawapan 3
Sebab  rumput panjang sangat ,cikgu .
Jawapan 4
Tidak, cikgu .

Jawapan 5
Ikan .
Jawapan 6
Rumput ,cikgu .
Jawapan 7
Serangga kecil,cikgu

















Strategi
Tayangan video
(you tube )



Kemahiran sainstifik
1.berkomunikasi
2.memerhati
3.mencirikan








Penstrukturan semula idea
(25 minit )


Mengelaskan haiwan mengikut makanan yang dimakan oleh haiwan iaitu makan tumbuhan sahaja,haiwan sahaja dan makan tumbuhan dan haiwan .

AKTIVITI 1
1.Guru mengunakan persembahan power point tentang keperluan asas haiwan iaitu makanan yang dimakan oleh haiwan .

2) Menerangkan dan menunjukkan ilustari bergambar contoh  haiwan dan jenis  makanan yang dimakan oleh haiwan .

3)Guru meminta murid menyenaraikan contoh haiwan dan makanan haiwan tersebut yang terdapat didalam power point  tersebut .

4).Guru membimbing murid membuat pengitlakkan bahawa  haiwan boleh dikelaskan kepada :

a)Haiwan  makan tumbuhan sahaja
b)Haiwan  makan haiwan sahaja
c) Haiwan  yang makan tumbuhan dan haiwan .













AKTIVITI 1
1)Murid menyaksikan persembahan power point  tersebut .

2)Murid menyenaraikan haiwan dan makanan haiwan .

3)Murid secara sukarela tampil kehadapan memberikan jawapan .

Jawapan 1
Buaya makan haiwan
Jawapan 2
Ayam makan tumbuhan dan haiwan
Jawapan 3
Monyet makan tumbuhan dan haiwan
Jawapan 4
Kerbau makan tumbuhan
Jawapan 5
Zirafah makan tumbuhan
Jawapan 6
Anjing makan haiwan .
Jawapan 7
Ikan makan tumbuhan dan haiwan
Jawapan 8
Kuda makan tumbuhan
Jawapan 9
Gajah makan tumbuhan .






Strategi
1.tayangan video
(you tube )



Kemahiran sainstifik
1.Mencirikan
2.Berkomunikasi
3.Memerhati
4.Mengelaskan



Aplikasi idea
(25 minit )


Mengelaskan haiwan mengikut makanan yang dimakan

AKTIVITI 3
1)Guru membahagikan murid kepada enam kumpulan .

2.Tajuk tugasan ialah (MOBIL DIET HAIWAN )

3)Bahan –bahan
3 keping kertas warna .
1 batang penyangkut baju
Gunting
Reben berwarna bersaiz kecil .
Gam
Beberapa gambar haiwan .
Penebuk lubang

3)Kumpulan yang mempersembahkan hasil kreativiti paling menarik  diberi hadiah buku nota kecil sebagai penghargaan .

AKTIVITI 3

1)Didalam kumpulan murid akan menampal gambar haiwan diatas kertas berwarna yang dibentuk mengikut idea kreativiti sendiri . .

2)Seterusnya murid akan mengantungkan gambar – gambar tersebut pada penyangkut mengikut makanannya .

3)Setiap wakil kumpulan akan
mempersembahkan hasil kreativiti mereka

4)Hasil kreativiti murid dipamerkan dibelakang kelas dibahagian sudut sains .



Refleksi
(5 minit )

Makanan haiwan boleh dikelaskan kepada makan tumbuhan sahaja ,makan haiwan sahaja dan makan tumbuhan dan haiwan .

AKTIVITI 4
1)Guru memberikan tiga  pantun teka – teki kepada murid .
2)Guru bertanya kan soalan .
Soalan 1
Apakah yang anda fahan tentang tajuk yang diajar pada hari ini .?

Jawapan pantun 1
Gajah
Jawapan pantun 2
Ayam
Jawapan pantun 3
Landak.


Haiwan makan tumbuhan ,makan haiwan dan makan tumbuhan dan haiwan sahaja .


p/s : Semoga bahan yang dimuatkan ini dapat membantu semua pencinta- pencinta sains..terima kasih =)









No comments:

Post a Comment